Teacher Profile

Steve Phillips's picture
Email Teacher
Member Since: 2018  |  Last Sign-in: 20/05/2019

Nationality: American
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your first-hand experience really helps other students. Thanks!
Submit your review

I certify that I have taken lessons with this teacher, that this review is based on my own experience, that the review is my honest opinion of this teacher, and that I have not been offered any incentive or payment from the teacher to write this review.

Steve Phillips

Nationality: American
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your rating: None Average: 5 (6 votes)
5

Everyone is different, and everyone learns in a different way. You need a teacher who will work with you to find the best way for you to learn. Let's work together to help you learn English as quickly as possible, and have fun doing it. I have many years of experience working with people of all ages. I am trained, qualified, and ready to teach you English.

Teaching Rates

Price for 60 minutes 400 CZK
Price for 90 minutes 550 CZK
Price for 120 minutes 700 CZK

Rates Additional Information:

SCHEDULING...I now have several openings for lessons, at various times, during the mornings of Monday, Wednesday, Thursday, and Friday.

Lesson Reviews

Write a Review
5

Steve je super. Lekce s ním mě už za jeden měsíc posunuli o třídu výše. A to vše zábavnou formou při vyprávění všelijakých historek.

Other comments

5

Hledal jsem ucitele pro trenink mluveni.
Steve je skvely :) Nasi lekce vypadaji jako schuzka dvou starych pratel, kteri zasli pokecat na pivo. Je opravdu prijemny, pozorny a slusny chlap. Doporucuju

Other comments

5

Lekce se Stevem jsou pro mě velikým přínosem. Potřeboval jsem prohloubit slovní zásobu z veterinárního prostředí a nebát se mluvit. Již po 3 lekcích cítím, že dělám pokroky při běžné konverzaci s mými klienty ve veterinární ordinaci i v běžné komunikaci. Dlouhá léta jsem z toho měl veliký strach, ale se Stevem ze mě všechny obavy opadly. Je s ním příjemně a mohu tedy jen doporučit.

Other comments

5

Každou lekci strávíme mluvením na libovolné téma. Steve si mezitím dělá poznámky mých chyb a zpětně se ke všemu vracíme a chybné věty opravuji včetně výslovnosti. Nemá problém se se mnou bavit o čemkoli a je mu dobře rozumnět. Pokud ovšem něco nepochopím, snaží se pro mě neznámé slovo ihned šikovně vysvětlit a popsat. Po několika hodinách s ním strávených si mnohem víc věřím a jsem schopna s ním mluvit téměř o všem, o čem chci. Ve srovnání s běžnou výukou anglického jazyka, kdy jsem se snažila "schovat" pod lavici, se během lekcí se Stevem snažím aktivně mluvit a nepřestávat konverzovat.

Other comments

Chodí vždy v domluvený čas a nemá problém se změnou plánu.
5

Steve je prima :-) .. ocenil jsem hlavně pružnost, s jakou se přizpůsobil mým potřebám. Už více než 10 let se jako samouk učím anglická slovíčka, poslouchám MP3 s anglickou gramatikou, poslouchám na YouTube videa či filmy v angličtině se zapnutými českými nebo anglickými titulky, čtu knihy v angličtině .. prozatím jsem ale neměl moc příležitostí se začít učit mluvit a také se pořádně rozmluvit. Potřeboval jsem, aby mne můj učitel nechal tvořit věty, aby mne opravoval, aby mne nechal říct je následně správně a Steve plní tuto mnou vyžadovanou funkci na výtečnou!

Other comments

5

Steve je pohodový učitel, má smysl pro vtip, rád se směje a vyučování s ním není jen drilování slovíček a výslovnosti, ale také zábava. Doporučuji.

Other comments

View All >

About Me

Looking For:
Privates

What I Like About The Czech Republic:

The Czech Republic is beautiful. The buildings, old and new, are so interesting. I've been here over a year, and Prague is a beautiful city, winter, spring, summer and fall. I love the transportation system, the food, the beer, the pubs, and there are so many things to see and do here. The Czech people are great. Any time I have needed help, they have been happy to go out of their way to help me. I love living in Prague.


In the Czech Republic Since:
2017

Languages I Speak:
Native English Speaker, Very Basic Spanish, A Tiny Bit Of French, And Trying To Learn A Little Czech!

Hobbies And Interests:

I enjoy hiking, camping, skiing, and walking. I love boating, including kayaking, stand-up paddling, water skiing, and sailing. I love to design and build things. I have built houses and furniture and boats, and I love working with sculpture, ceramics, and other art forms. I read every day, and I enjoy traveling, museums, galleries, theater, cinema, and almost all kinds of music. Let's meet, talk, and see what we have in common.


Hometown:
Los Angeles, California

Miscellaneous:
Native Speaker
Zivnostensky List/business licenseEducation

TEFL Certificate
University

Additional Information:

In high school I acted in the school's theater department, and my first university degree was in the Theater. I have done a lot of public speaking and writing, and I am a trained and qualified English teacher. I love to help people. I have a Masters degree in Library Science, and I have been a librarian for seven years. I worked as a substitute teacher for two years. I owned a construction business for 22 years, building houses and much more. My wide variety of experiences in life, work, and education have made me a better teacher. I will put all my experience to work, and help you communicate.


Experience

I have experience teaching:
English for Children, Business English, Advanced English, English Conversation, Intensive English lessons, English for Seniors, IELTS,

Companies Taught For:
I teach independently.

Schools Taught for:
The Language House in Prague, Camarillo Library in California, Various schools in Ventura County, California

Other countries Taught In:
USA

Years Teaching:
1 - 3 Years