Teacher Profile

Rahana Parveen's picture
Email Teacher
Member Since: 2012  |  Last Sign-in: 03/04/2019

Nationality: British
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your first-hand experience really helps other students. Thanks!
Submit your review

I certify that I have taken lessons with this teacher, that this review is based on my own experience, that the review is my honest opinion of this teacher, and that I have not been offered any incentive or payment from the teacher to write this review.

Rahana Parveen

Nationality: British
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your rating: None Average: 5 (23 votes)
5

You the student
It's always my aim to make your lesson as useful and enjoyable as possible.

Qualifications and Experience
I have a Post-Graduate Certificate in Education from the UK and a Trinity Cert TESOL (TEFL certificate) from Prague.  I have taught both individuals and groups, from Pre-intermediate to Advanced levels, for a variety of purposes (e.g. general English, business English, conversational English and English for Specific Purposes).  In addition to this, I have taught exam preparation classes (FCE, CAE, IELTS and City and Guilds) and helped prepare students for presentations or job interviews. I currently work for two language schools, have private students and conduct lessons via Skype. 

Methodology
I try to make my students feel as relaxed as possible during lessons, in order for them to feel comfortable about speaking. I believe it is very important for students to be given the opportunity to speak as much as possible. I also try to make my lessons as engaging as possible, especially when it comes to less enjoyable aspects of a language such as grammar. I always aim to cater to a student’s needs by discussing what areas they want to improve on and the most effective way to do this. English is my native language and I have a very clear British accent. I am also very passionate about sharing a language and culture that I love.

Teaching Rates

Price for 45 minutes - CZK
Price for 60 minutes 400 CZK
Price for 90 minutes 550 CZK
Price for 120 minutes 700 CZK

Rates Additional Information:

Two students together -450kc x 60 minutes

Lesson Reviews

Write a Review
5

Rahanu jsem oslovila s požadavkem konverzace v angličtině. Moje angličtina byla pokročilá, potřebovala jsem vylepšit jen její plynulost. Konverzace s Rahanou jsou zábavné, přestože se setkáváme už nějakou dobu, stále se učím novým slovíčkům a frázím. Díky tomu se při diskuzi v angličtině vyjadřuji přesněji, neváhám tolik jako dřív a moje angličtina je velice plynulá. Rahana je velmi vstřícný člověk, lze se jednoduše domluvit na změně termínu či místa lekce. Určitě doporučuji studentům, kteří si chtějí procvičit povídání o obyčejných věcěch i konverzaci na pokročilá témata.

Other comments

5

Rahana je skvělá lektorka. Anglicky se učím několik let a až s ní se mi daří odstranit ostych a mluvit. Hodiny jsou zábavné a snad poprvé se na hodiny angličtiny opravdu těším. Rahana je flexibilní, nikdy není problém změnit čas nebo den lekce. Rahana je moc milá a mohu ji jen doporučit.

Other comments

5

Nestydím se mluvit. Zároveň se učím používat nová slova a líp se soustředit na správnou gramatiku.Hodina většinou uteče jako nic. Baví mě námi zvolená témata. Jde to lehce a zábavně. Můžu jedině doporučit!

Other comments

5

Rahana is an excellent lecturer, always ready, well tuned. Teaching is fun and the lecturer is always willing to solve current problems in English I need. Like most people, I have a problem with spoken English, but with Rahana this block drops off and you always switch to English and just talking and talking when you're surprised that it's the end of the lesson. Every week I look forward to the conversation lesson with Rahana. She always comes up with a change of dates when I do not have a regular hour. I certainly recommend!

Other comments

5

Rahana je velice kvalitní lektorka, kterou všem 100% doporučuji! Lekce s ní jsou zábavné a vždy si z nich odnesu něco nového. Navíc se Rahana vždy dokáže přizpůsobit mým aktuálním potřebám.

Other comments

5

Rahana je skvělá lektorka. Je velmi milá a trpělivá. Každá lekce s ní je velmi obohacující. Cením si především toho, že je schopna reagovat na aktuální potřeby studenta. Určitě každému doporučuji!

Other comments

5

Rahana je trpělivá učitelka. Hodiny probíhají podle domluvy, podle toho, co kdo potřebuje aktuálně potrénovat. Doporučuji!

Other comments

5

Rahana je úžasná učitelka angličtiny, velice milá, kamarádská, přizpůsobivá, profesionální a kreativní. Vždy si z její hodiny odnáším nová slovíčka a tétama k procvičení. Velice doporučuji.

Other comments

5

Učení angličtiny s Rahanou jde prostě samo. :) Rahana je velice trpělivá, milá a příjemná osoba. Hodiny s ní jsou pohodové a podnítí ve Vás jazykové sebevědomí. Její angličtina je krásně srozumitelná. Pokud hledáte lektora s britskou angličtinou, můžu jen doporučit!

Other comments

5

Rahana je skvělá učitelka, už téměř dva roky s ní mám soukromé lekce. Vždy jsem se bála mluvit a díky těmto hodinám již nemám strach a dokáži se vyjádřit v angličtině. Všem doporučuji !!

Other comments

5

Rahana je skvělá učitelka, už téměř dva roky s ní mám soukromé lekce. Vždy jsem se bála mluvit a díky těmto hodinám již nemám strach a dokáži se vyjádřit v angličtině. Všem doporučuji !!

Other comments

5

Rahana je skvělá učitelka. Vyzkoušel jsem mnoho lektorů a ona je jedna z nejlepších. Mohu vřele doporučit. Má propracovaný systém výuky, díky němuž jsem krok za krokem blíže k vysněnému FCE.

Other comments

5

Rahana je jedna z nejlepších lektorek, které jsem zažil. Lekce jsou odlehčené a příjemné. Nejvíce oceňuji klidný a systemický přístup. Velice doporučuji, zejména pro ty, kteří jak já potřebují zlepšit běžnou komunikaci v angličtině.

Other comments

5

S Rahanou mám individuální lekce téměř rok a jsem velice spokojená. V hodinách se věnujeme tématům, které mě zajímají a při mluvení jsem díky ní mnohem jistější. Věnujeme se jak konverzaci, tak gramatice. Vždy se domluvíme, čemu bych se na další hodině chtěla věnovat. Obě máme rády cestování, takže hodně mluvíme o cestování a mohu si díky tomu rozšířit obzory nejen pokud jde o Angličtinu. Rahanu rozhodně všem doporučuji!

Other comments

5

S Rahanou mám individuální lekce 2x týdně už téměř dva roky. Potřebuji především konverzaci, protože v práci nemám dostatek příležitostí mluvit.

Se strukturou lekcí jsem spokojen, vždy kombinujeme volnou konverzaci na začátku a cvičení či tématický článek k zamyšlení ve druhé části.

Other comments

Kromě samotné výuky oceňuji především lidský přístup, dobrodružného ducha a rozšiřování obzorů obou stran. Hodně a ráda cestuje a je si vždy o čem povídat. Dáváme si tipy na výlety, knížky, filmy ... Pro mě je při častých individuálních lekcích opravdu důležitější samotný člověk. Rahana má přehled, je veselá, upovídaná, má ráda život a umí naslouchat. I když si umím představit, že dělat 20x týdně někomu vrbu musí být náročné :-) Shrnuto podtrženo, všem mohu plně doporučit!
5

Rahana mě učí anglicky již skoro rok poté, co jsem vystřídala několik učitelů, se kterými jsem nebyla spokojená. Rahanu můžu všem vřele doporučit, jelikož tato bytůstka má skvělý lidský přístup, pamatuje si, co jí student kdy řekl a hodiny vede na přátelské, ovšem profesionální bázi. Hodiny se vždy nesou v pohodové atmosféře a plynou naprosto přirozeně. Velmi oceňuji časovou flexibilitu a ochotu dojíždět ke mně do práce.

Other comments

:-)
5

Rahana je moje učitelka již téměř 2 roky, jsem maximálně spokojená! Vždy dokáže zajímavě rozvinout témata a okruhy, ve kterých se potřebuji zlepšit.

Other comments

5

Doporučuji lekce angličtiny s Rahanou pro začínajících tak i pokročilých studentů, který chtějí zlepšit svojí gramatiku, slovní zásobu a taky plynulost vedení komunikace v anglickým jazyku. Rahana má hezký britský akcent a dobrou výslovnost jejíž si myslím že není vůbec problém rozumět i u lidí na nižší úrovních anglického jazyka. Oceňuji taky její časovou flexibilitu a vstřícnost nakolik pro zaměstnaného člověka je časový problém najít učitele angličtiny nebo školu, kterou je možné přizpůsobit pracovním povinnostem.

Other comments

5

S Rahanou jsem velice spokojená. Máme spolu angličtinu cca 2 roky, lekce jsou pestré a velmi přínosné.

Other comments

5

I think Rahana is very good teacher. She is like my friend.I always look forward to our lessons.I really enjoy English with her. I can recommend her for anyone. Michaela

Other comments

5

Rahana is my teacher since August. She's very patient and lessons with her are enjoyable. I can see that I'm making progress and now I feel more confident when I speak in English.

Other comments

5

An always forthcoming, cooperative and patient teacher. Actively finds and addresses student's weak points.

Other comments

5

Rahana is a patient teacher that is able tailor the lessons according to your interests. That makes the lessons fun and effortless.

Other comments

5

I´m visiting English lessons with Rahana second year. She is an excellent teacher! I am really satisfied and I would like to continue with lessons. I prefer conversation, we speak about interesting topics. I´m happy, that my English is better. I can recommend Rahana as a teacher, she is a nice and patient person:-)

Other comments

5

Rahana teaches my 12-year-old daughter and son of 8 and she has been a wonderful teacher. Although she usually does not teach children, she can adjust the teaching materials to their age and also listens to their wishes. She is very flexible regarding changing lessons if there is a problem on our side. My daughter loves Rahana´s lessons because they talk about different topics, play games, even watch videos and Rahana can answer questions Ema may have about various things in Britain. Morover, Rahana is a very kind person. I would definitely recommend her to my friends!
Katerina

Other comments

View All >

About Me

Looking For:
Privates

What I Like About The Czech Republic:

I've been living and working in the Czech Republic for 6 years now, and intend on staying for the foreseeable future. While I have been here I have visited quite a few places including: Olomouc, Cesky Krumlov, Kunta Hora, Hradec Kralov, Cesky Raj, Kubova Hut and many more. I love the countryside (especially places like Cesky Raj and Sumava), the beer (significantly better than the UK and a lot cheaper!) and of course the Czechs I have met so far.


In the Czech Republic Since:
2011

Languages I Speak:
English (native Speaker) Basic Spanish

Hobbies And Interests:

I love travelling (I've backpacked in over 40 countries so far).

Reading
(non-fiction) archeology, anthropology, history/prehistory, evolutionary biology, astronomy..
(fiction) V.S.Naipul, Haruki Murakami, Paul Theroux, Jared Diamond..there's too many to mention! )

Hiking/walking in the mountains, coastal walks and anywhere that has interesting geology.

Going to the cinema (mainly to see arthouse films from film festivals such as Jeden Svet, Febio festival)

Eating and drinking (Indian, Italian, Sri Lankan, Malaysian food..anything vegetarian or vegan).  


Hometown:
Leeds

Miscellaneous:
Native Speaker
Zivnostensky List/business license
I have an EU PassportEducation

High school
TEFL Certificate
University

Additional Information:

If you need to chat before your first paid lesson, I can do this over Skype

I prefer to teach students who are level B1/B2 and above

Only contact me if you can definitely have fairly regular lessons or want short-term intensive lessons


Experience

I have experience teaching:
FCE, CAE, Advanced English, English Conversation, Intensive English lessons, IELTS,

Companies Taught For:
Credium, Net4Gas, CSOB, CEZ, SZIF, KB, VZP, TData, MSMT, MoD, ICZ, Czechinvest, Czech Tourism

Schools Taught for:
Glossa Langauge School, Presto Language School, English Training

Other countries Taught In:
the United Kingdom and the Czech Republic

Years Teaching:
5 + Years