Teacher Profile

Nathan Adlam's picture
Email Teacher
Member Since: 2018  |  Last Sign-in: 12/09/2019

Nationality: American
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your first-hand experience really helps other students. Thanks!
Submit your review

I certify that I have taken lessons with this teacher, that this review is based on my own experience, that the review is my honest opinion of this teacher, and that I have not been offered any incentive or payment from the teacher to write this review.

Nathan Adlam

Nationality: American
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your rating: None Average: 5 (8 votes)
5

Hello! 

Do you want to improve your English? Have fun? Enjoy learning?

Do you want to...

  • Improve your grammar with games and fun activities
  • Learn lots of new words
  • Be a more fluent speaker
  • Learn using news articles and videos in English

If yes, let's work together. 

Your first session is FREE as we talk about your goals and get to know each other. During this session, you will tell me what you want to learn and we will make a plan that is interesting and helpful. 

My name is Nathan Adlam and I am a native English speaker from the United States. I would love to be your English teacher. 

I am a friendly, easy-going teacher who is not afraid to correct or challenge you. Together, we will work towards your goals to improve your English. 

I am a certified teacher after receiving a certification from TEFL Worldwide Prague. I have experience teaching both one-on-one and group classes ranging from A1 to C2-level speakers. 

I can also help with proofreading, copy-editing, job-interview preparation, Medical English, and English voiceovers. 

Teaching Rates

Price for 45 minutes 400 CZK
Price for 60 minutes 550 CZK
Price for 90 minutes 775 CZK
Price for 120 minutes 1000 CZK

Rates Additional Information:

If we agree to have 10 classes or more, there will be a discount on each class. Please ask me about details. 

Lesson Reviews

Write a Review
5

Hodiny jsou strukturované mají vždy hlavu a patu, jde vidět, že Nathan si doma dělá přípravu, vždy má zpracovanou prezentaci, která zahrnuje opakování z předešlé lekce, pak část gramatickou a část, která zahrnuje konverzaci. Hodiny bývají zajímavé a rychle utečou. zpestření hodiny obohatí článkem, aktuálními tématy, hrou, atd.
Po hodině vždy na mail zašle shrnutí, co se probíralo – což je také velký přínos.
Nathan je můj čtvrtý rodilý mluvčí a za mě osobně nejlepší.

Other comments

Hostka, the Czech Republic
5

Nathan je opravdu výborný učitel! Mohu jej vřele doporučit!

Hledala jsem rodilého mluvčího pro výuku angl. jazyka v okolí Hranic na Moravě, respektive pro zdokonalení komunikace a posun v AJ, co se týče slovní zásoby a vyjadřování , ale bohužel jsem stále nemohla vyhovujícího učitele ve svém okolí najít.
Oslovila jsem Nathana, který odpovídal profilu učitele,, jež jsem hledala, a který mi vyhověl v hodinách přes SKYPE, i přesto, že ostatní lekce má face to face.
Po první zkušební hodině zdarma, jsem měla jasno, že do toho spolu půjdeme!
Ihned mě styl výuky Nathana chytl.

Upřímně musím říci, že jsem velmi náročná na výběr učitele. Nathan mě opravdu pozitivně překvapil a jsem s ním neskutečně spokojená. Zde zmíněné komentáře jsou absolutní pravdou, Nathan je VŽDY připravený, vždy ví, jak vést hodinu, hodinu ušije vždy na míru, naslouchá studentovi, a přizpůsobuje lekce dle přání a potřeb studenta.
Vždy cokoliv zmíním,čemu nerozumím anebo co mi nejde, Nathan ihned připraví na další hodinu, zaměří se na to, aby mi pomohl překonat tyto mé překážky v komunikaci anglického jazyka.
Je také velmi milý, empatický a trpělivý a učitel, který pracuje velmi efektivně.
Hodina má vždy tzv. flow, na začátku opakuje gramatiku, slovíčka z minulé lekce, poté probírá novou , pečlivě připravenou lekci, vždy s novým tématem. Nikdy nestojíme na místě!
I přesto, že jsem velmi časově vytížená a má příprava není dostačující, Nathanova výuka mě velmi posouvá a hlavně také baví.
Nikdy nenechává starou lekci 2x, ale stále jde kupředu.
I přes mou minimální přípravu díky náročnému zaměstnání, dětem a aktivitám, se konečně v mých dovednostech AJ posouvám a přestávám se bát komunikovat v anglickém jazyce, který tolik potřebuji ve svém zaměstnání.

Nathane, moc ti děkuji a těším se na naše další lekce!

Other comments

5

Hi,
If you are looking for a teacher who has a lot of patience and many great ideas how to improve English lessons Nathan is perfect for this. Each lesson is unique. There is ussually a funny video as a warm up, followed by a short disscusion. Then there is a small review of the previous lesson. Next part of the lesson is about an article which Nathan has sent you in advance. Talking about the exact meaning of the words which are new for you (for example struggling vs. fighting). Making practise regarding an article. The last part of lessons is always different, it's time for educational game - story cubes, phrasal verbs on the small cards, conversation topics and much more. There is a lot of conversation during the lesson. Nathan also makes remarks during the lessons (a lot in my case) - vocabulary, grammer mistakes, pronounciation, etc. Every lesson is processed as a presentation, which you receive by email afterward.
As the result of Nathan's lessons my selfconfidence in english is in a higher level now (but still long way to go). I really recommend this guy.

Other comments

5

I have one to one lessons and group lessons with Nathan. He has prepared materials and activities every time. We have never had a situation where we do not know what to do next. Nathan makes notes (What is problematic for students, new vocabulary, pronunciation…) during our lessons. We repeat these words every lesson. He prepares worksheets, presentations, and conversations as a warm up of each lesson. His lessons include short videos, articles, examples, interesting parts of English, grammar and vocabulary, and pronunciation of course. These lessons are never boring! We have materials before our lessons and homework after. That is great because it makes you do something at home. Nathan is very time flexible and thematically flexible as well. He can adapt to the cold Czech temperament. Nathan's progress in ability to teach was enormous in 2018. Nathan is a motivated teacher who enjoys his „job“.He wants feedback to improve our lessons. You can talk about nearly everything with Nathan. I keep improving my English. I can recommend him!

Nathan mne učí anglicky formou skupinových lekcí i 1:1 lekcí. Je pokaždé připravený. Nikdy se nestalo, že bychom neměli co dělat. Během hodin si dělá poznámky - co bylo problematické, nová slova, výslovnost... Následující lekci na začátku opakujeme tato slova. Jako warm up má nachystané pracovní listy, prezentace, konverzace. Jeho lekce obsahují i krátká videa, články, příklady, zajímavosti v jazyce, tématická zaměření, samozřejmě gramatiku i slovíčka a výslovnost, ale hlavně nejsou nudné. Nathan rozhodně nepatří mezi "uspávače hadů"! Dostáváme jak domácí úkoly, tak materiály k jednotlivým lekcím do e-mailu. To je super, protože to člověka donutí se připravovat i doma. Je velice flexibilní, jak časově, tak tématicky, umí se přizpůsobit odměřené české povaze. Nathanovy pokroky ve schopnosti učit jsou za poslední rok obrovské. Je motivovaný učitel, jeho práce jej baví. S Nathanem se dá hovořit o téměř všem. Chtívá zpětné vazby, aby zlepšil lekce. Zlepšuji mou angličtinu, vidím pokroky. Mohu jej doporučit!

Other comments

5

Nathan je dokonalý v tom, že své lekce "ušije" klientovi přímo na míru. Vše má připravené v zábavné prezentaci na pc, klient po skončení lekce obdrží prezentaci na email, takže si ji můžete procházet znovu a znovu. Spolu jsme se pustili do angličtiny pro lékaře, což může být pro laika trochu složité, ale on se v tom skvěle zorientoval! Takže naše konverzace začíná tím, jak ses měla minulý týden a končí diferenciální diagnostikou revmatologických onemocnění! :-)
Nathan vytipuje klientova slabá místa (v mém případě gramatika všeho druhu) a danou problematiku opakovaně zařazuje do lekcí.
Jeho úkolem je připravit lékařku na kongres s mezinárodní účastí a já už teď vím, že se mu to povede! :-)

Other comments

5

Nathan je vyborny lektor. Jeho lekce je vzdy perfektne zpracovana. Rozviji soucastne vsechny dovednosti. Moje anglictina se zlepsila, hlavne v oblasti mluveni. Jeho lekce utecou vzdy velmi rychle. Doporucuji!!

Other comments

5

Hi, I have known Nathan for longer time. He is open mind. He has been teaching our class at language school. His classes of English are very funny and varied and we have got a lot of fun there. We improve our level of English with him.

Nathan is flexible in teaching and he uses funny and interesting methods. Nathan is helpful and friendly and he improves our vocabulary, knowledge of grammar a our pronunciation.

I can recommend Nathan for learning of English!

Other comments

Lucia B., Prague
5

Nathan je priateľský, pozitívne naladený, komunikatívny lektor. Lekcie sú vždy zábavné a je vidieť, že ho práca baví, na každú hodinu pripravuje vela zaujímavých materiálov. Vysvetluje zrozumitelne a je trpezlivý. Rozhodne odporúčam! :)

Other comments

5

Nathan is good teacher with best lessons. Thank you for interesting experience! I recommend him.

Other comments

View All >

About Me

Looking For:
Privates, Company Classes

What I Like About The Czech Republic:

The city of Prague is beautiful. I often have to pinch myself to remind myself that I live here. 

I love that there are so many great parks, great bars/clubs, and beautiful buildings to see. I love the diversity of the city. I love the beer and the beer gardens. 


In the Czech Republic Since:
2018

Languages I Speak:
English, Spanish

Hobbies And Interests:

Basketball, tennis, disc golf, traveling, reading, writing, electronic music


Hometown:
Kalamazoo, Michigan

Miscellaneous:
Native Speaker
Zivnostensky List/business licenseEducation

High school
TEFL Certificate
University

Additional Information:

Experience

I have experience teaching:
English for Children, Business English, English for Beginners, Advanced English, English Conversation,

Companies Taught For:
TEFL Worldwide Prague

Schools Taught for:
James Cook

Other countries Taught In:

Years Teaching:
1 - 3 Years