Teacher Profile

Ivana Pospisil's picture
Email Teacher
Member Since: 2016  |  Last Sign-in: 07/08/2019

Nationality: American
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your first-hand experience really helps other students. Thanks!
Submit your review

I certify that I have taken lessons with this teacher, that this review is based on my own experience, that the review is my honest opinion of this teacher, and that I have not been offered any incentive or payment from the teacher to write this review.

Ivana Pospisil

Nationality: American
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your rating: None Average: 5 (6 votes)
5

Dobrý den Vám všem!
Do you need help with English? Are you one of those people studying on and off for years with very little results? Making conversation is still difficult and understanding is even harder? Are you a beginner trying to decide what the best way to start is or what the best teaching method is? Or are you an advanced student with a need for English conversation lessons? My name is Ivana and I’m a TEFL- certified teacher ready to create lessons to fit your specific needs by using the ESA teaching method: Engage – Study –Activate. Lessons can be done in your home or at any place relevant to the topic of the lesson.
 
I have two nationalities: American and Czech. I lived half of my life in the Czech Republic and the other half in the USA. Many students find it valuable having learning material explained to them in their native tongue, and to still have a teacher with an English language ability almost as good as a native speaker. I love to teach, and I equally love to see my students succeed; get better and more confident in their ability to use the language and communicate with ease.
 
PS: V případě potřeby mě můžete oslovit i v češtině. I also offer Skype lessons for those of you who don't live in Prague.
 

Teaching Rates

Price for 60 minutes 400 CZK
Price for 90 minutes 600 CZK
Price for 120 minutes 750 CZK

Rates Additional Information:

Please note: If you are unable to attend your lesson at the pre-agreed time you have to give a 24 hours notice. If you cancel your lesson with less than 24 hours’ notice or miss it, the lesson is to be considered as if it was completed. Thank you for your understanding!

Poznámka: Pokud se nebudete moci zúčastnit lekce v předem dohodnutém čase, je třeba to oznámit nejpozději 24 hodin před začátkem lekce. Pokud zrušíte svou lekci méně než 24 hodin před začátkem lekce a nebo se na lekci nedostavíte ve stanoveném čase, bude lekce považována za odučenou a kompenzace bude očekávána v plné míře.
Děkuji za porozumění. 

Lesson Reviews

Write a Review
5

Dobrý den, jsem jedna ze studenek paní Pospíšilové. Doučuje mě už dva roky a doufám že i stále bude v připštích několika letech. Je jedna z mála učitelů, kteří se dopracují k tomu, aby studentovi vysvětlila danou látku. Občas je to boj, ale ona je ten člověk, který se nikdy nevzdává. Věnuje Vám celou její pozornost a postupně i najde co Vám vlastně nejde. Její hodiny jsou zábavné a také naučné (samozřejmě). Z mé vlastnil vzkušenosti, se nikdy zatím nestalo, že by někdy neměla nepřipravenou hodinu. Je velmi trpělivá, což je u takovéhle profese velmi důležité. Dokázala mě i připravit na mezinárodní zkoušky z angličtiny levlu B2 jménem FCE, což jsou cambridge zkoušky z angličtiny. Na milion procent doporučuji. Patricie Janstová (14) let.

Other comments

5

Pani učitelka je skvělá a vše dokáže srozumitelně vysvětlit. Její velkou výhodou pro mě je, že ovládá oba jazyky jako rodilá mluvčí. Její lekce jsou vždy nápadité a ušité na míru. Neměnila bych a vřele doporučuji. Přesvědčte se sami!

Other comments

5

Pani Ivana je úplně skvělá učitelka. Ve všem mi poradí a pomůže. Hodiny s Ivanou mužů s klidem na srdci doporučit všem. Je přátelska, milý a pomáhá se vám zorientovat ve vsem co vás trápí. Ať je to gramatika, mluvení, psaní.Konverzace s ním je vždy zajímavá. Přednášky se konaly velmi klidně a v přátelské atmosféře. Všem doporučuji !!!

Other comments

5

Pani Ivana je veľmi příjemná, flexibilná lektorka, s veľkou snahou prisposobiť hodiny potrebám študenta. Pri hodinách je fajn, že si možeme vysvetliť mnohé "zrady" anglického jazyka v češtine a potom to pilujeme v angličtine. Kladie doraz na vyjadrovanie, ktoré sa používa v živom styku, čo je pre dorozumenie a porozumenie veľmi důležité. Príjemné je i to, že hodiny prebiehajú v domácím prostředí - dochádza za nami - a člověk sa necíti ako previnilý žiačik, keď sa mu niečo nepodarí.

Other comments

5

Pani Ivana je veľmi příjemná, flexibilná lektorka, s veľkou snahou prisposobiť hodiny potrebám študenta. Pri hodinách je fajn, že si možeme vysvetliť mnohé "zrady" anglického jazyka v češtine a potom to pilujeme v angličtine. Kladie doraz na vyjadrovanie, ktoré sa používa v živom styku, čo je pre dorozumenie a porozumenie veľmi důležité. Príjemné je i to, že hodiny prebiehajú v domácím prostředí - dochádza za nami - a člověk sa necíti ako previnilý žiačik, keď sa mu niečo nepodarí.

Other comments

5

Paní Pospíšilovu jsem oslovila protože se mi líbí, že mluví i česky. Po několika lekcích jsem zjistila, že je mi vše jasnější, začala jsem být jistější tam kde jsem dříve tápala.
Paní Pospíšilová je vždy skvěle připravená a lekce jsou vždy zajímavé. Dokáže zjistit kde potřebuji zlepšit a kde mám mezery. Navíc, což oceňuji nejvíce, je s paní Pospíšilovou příjemné spolupracovat jako s člověkem.

Other comments

VendulaTm, Prague
5

Paní Pospíšilová je velmi příjemná učitelka angličtiny. Lekce měla vždy do detailu nachystané a přizpůsobila je mým potřebám a znalostem. Je také velmi časově flexibilní a snaží se vyhovět všem svým studentům. Proto se jí určitě nebojte ozvat, i když Vaše hodiny nebudou pravidelně ve stejný čas. Za mě mohu jen vřele doporučit :)

Other comments

View All >

About Me

Looking For:
Privates

What I Like About The Czech Republic:

I left Prague in 1991 and moved to a beautiful place called Sarasota, Florida. I left behind my family and friends, thus making them the main reason for my struggle throughout the years I have spent abroad. I kept returning to the Czech Republic year after year, feeling almost “split in half” and never finding peace in my heart. I missed my family the most, but I also missed the country and its capital. The city’s stunning buildings and lovely old squares, the narrow streets and little taverns of the older quarters, the romantic Petřín with a lookout tower, the ever-present backdrop of the great castle of Hradčany and the winding course of the Vltava river, with its succession of bridges and among them, the finest of all; the Charles Bridge. I have returned to Prague last year and from now on, it will be the opposite; but not exactly. I will always miss Sarasota, its pristine beaches with white sand, beautiful palm trees, and ever-present sun; and most of all, all my friends. But all that will never change the obvious; that Prague has always been and always will be my true home.


In the Czech Republic Since:
2015

Languages I Speak:
English, Czech

Hobbies And Interests:

Ballroom dance has been my passion since I was a little girl and I have done it competitively for many years; not only as a dancer but also as an instructor. The English language has become my new passion; I love teaching, reading, writing and translating. Teaching is something I could see myself doing for the rest of my life. I also like drawing, painting, and singing. I am a big animal lover, love nature and love to work with people of all ages, which I have done all my life.

 


Hometown:
Prague

Miscellaneous:
Native Speaker
Czech Speaker
Zivnostensky List/business license
I have an EU PassportEducation

TEFL Certificate

Additional Information:

My experience acquired from the classrooms of the TEFL course as well as from teaching private lessons is this: most of the students (especially from the beginner and lower intermediate levels) often know a lot of words, and they have learned a lot of grammar, but they are failing to actually use it in conversation. A lot of them are still relying on dictionaries and become increasingly uncomfortable if they don’t know the meaning of the words in Czech, instead of concentrating on the context of the learning material. Understanding is sometimes even more difficult than speaking. I believe the ESA method taught by TEFL certified teachers to be a very clever, fun and useful way to address this problem. It emphasizes the ability to communicate the meaning of the message, instead of concentrating on grammatical perfection. ESA stands for engage, study, and activate. The Engage stage is used to engage student’s emotions by using relevant and appropriate topics perhaps through a game, the use of a picture, audio recording, video sequence or a funny or a dramatic story. The Study phase activities are those which focus on language or information and how it is constructed. In the Activate stage, the exercises and activities are designed to get students to use the language as communicatively as they can. 


Experience

I have experience teaching:
FCE, CAE, Business English, English for Beginners, Advanced English, English Conversation, Intensive English lessons, English for Seniors,

Companies Taught For:
Global Blue, EFIN spol. s r.o., ERNEKS INVEST s.r.o.

Schools Taught for:
Real Expression

Other countries Taught In:

Years Teaching:
3 - 5 Years