Teacher Profile

Hugh's picture
Email Teacher
Member Since: 2011  |  Last Sign-in: 29/09/2019

Nationality: British
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your first-hand experience really helps other students. Thanks!
Submit your review

I certify that I have taken lessons with this teacher, that this review is based on my own experience, that the review is my honest opinion of this teacher, and that I have not been offered any incentive or payment from the teacher to write this review.

Hugh

Nationality: British
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your rating: None Average: 5 (17 votes)
5

Professional private teacher and language coach from London with 11 years' experience. Visit www.HughStiemens.com for more information.

I offer individual classes focused on fluency, confidence and ability in English.  I have a British Council-certified TEFL qualification from EBC(Buenos Aires, 2008). Before this I obtained a degree in Social Anthropology from the University of Kent in Canterbury. Currently, I work with private students and directly with companies. I have also prepared students for CPE, CAE, FCE and IELTS, in addition to providing conversation classes and preparation for English job interviews.

I teach business/financial English as well as grammar, general and academic English.  In addition to regular classes I can also offer short term intensive courses which can be focused on confidence-boosting for presentation and meeting skills.  I also provide classes focused on pronunciation and accent reduction.  Before teaching in Prague, I taught in Valencia and Buenos Aires.

Teaching Rates

Price for 60 minutes 800 CZK
Price for 90 minutes 1000 CZK

Lesson Reviews

Write a Review
5

I've had a lesson a week with Hugh for almost 7 months and I am very satisfied. Every lesson is very unique and interesting. And the most important thing is that I really enjoy it. I would like to recommend Hugh to everyone, he is a human in right place.

Other comments

5

I'm writing my review of Hugh’s lessons in English so that not only Czech students but also other students living in Prague and seeking English native teachers could read it. I've been studying English for many years, starting at school, continuing with various group lessons and ending up with one-to-one lessons. Therefore, Hugh is not my first native teacher I've had but he is definitely the best one! Usually one comes across a native teacher who's sensitivity to individual requests/wishes/needs of a student is limited. The range of topics which could be discussed with a common native teacher is also limited. But this is NOT Hugh's case. In this respect he's exceptional. I've had a lesson a week with Hugh for almost 9 months and I can see that there're no boundaries in what he could offer to me. This is probably the first time I’m starting to see a progress in my English. The change and most importantly the self-confidence in my spoken English has not occurred overnight but is it slowly and gradually visible. And this is obviously thanks to Hugh. Should there still be enough money and time I’d love to continue in learning English from Hugh for as long as possible because it’s one of the most worthwhile and meaningful things to do.

Other comments

5

Hugha jsem si našla po návratu z jazykové školy v Londýně, abych si udržela schopnost rozumět a mluvit. To se nejenom daří, ale pořád se v tom zlepšuji. Hugh dokáže nejen konverzovat v širokém spektru témat, ale umí i dobře vysvětlit gramatické jevy. Na každou lekci se těším!

Other comments

5

Po přechodu z anglické do české firmy se můj slovní projev začal neúnosně zhoršovat. Hledal jsem rodilého mluvčího, nejlépe s britskou angličtinou, jehož jedinou schopností nebude pouze znalost anglického jazyka, ale také schopnost konverzovat na více témat, než jen cooking and travelling. Hugh vysoce předčil má očekávání. Profesionál v každém směru s širokým přehledem a citem pro individualitu studenta. Každá lekce mě vždy obohatí nejen po stránce jazykové. Měl jsem již několik lektorů a mohu potvrdit, že Hugh je rozhodně výjimečný.

Other comments

Martin1, Prague
5

Hugh mě poslední čtyři měsíce připravoval na IELTS a upřímně, před tím jsem si nebyl moc schopný přestavit, že napíšu esej nebo budu 15 minut konverzovat se zkoušejícím na nějaké odborné téma. Před pár dny mi přišly výsledky a overall band score 7.0 = C1, takže se můžu přihlásit na jakoukoliv univerzitu :) Velké díky patři Hughovi, který vážně ví co dělá a bez jeho rad vedení by to takhle nedopadlo. Nikdy už bych nešel do kurzu, tohle je investice, která za to opravdu stála!
Děkuju a všem můžu jen doporučit!

Other comments

5

S Hughem jsem strávila půl roku. Musím říct, že jsem nikdy neměla lepšího učitele angličtiny. Vyhledala jsem ho, protože jsem se chystala přihlásit na vysokou školu do Londýna, a tudíž se tam i přestěhovat. Očekávání bylo, že se zlepší plynulost mojí angličtiny, porozumím britskému akcentu a zaměříme se na odborná slovíčka, která potřebuji. Vše proběhlo nad má očekávání. Troufám si říc, že pokrok jsem udělala veliký, a možná proto píšu právě teď z Londýna. Jestli hledáte někoho, kdo vám pomůže v přípravě na zkoušky IELTS, CAE, FCE a další, nebo v přípravě na pohovor či jenom rozvíjet vaši angličtinu, neváhala bych ani vteřinu. Hugh má skvělý, profesionální přístup a navíc velký přehled o spousta zajímavých věcech. Tudíž se vaše konverzace nemusí držet žádné konkrétní osnovy, protože občas se sklouzne i k běžné debatě o světovém dění, či k jiným zábavným tématům. Dávám Hughovi pět hvězdiček, protože si je zaslouží.

Other comments

5

S Hughem spolupracuji téměř rok. Mé zadání bylo: potřebuji zapracovat na plynulosti mého projevu (jako akademicky pracovník potřebuji v angličtině plynule prezentovat). Oslovilo mne tak zejména jeho vzdělání sociálního antropologa z Univerzity v Kentu. Realita předčila mé původní očekávání. Vedle práce na mém projevu mi tu tam zkontroluje rozepsaný článek či připravovanou prezentaci. Hugh je svědomitý profesionál, jehož znalosti a rozhled daleko přesahují běžného učitele angličtiny. Několikrát jsem mu nabízel formálnější spolupráci v akademické sféře, naštěstí pro své studenty rád učí a tak odmítá. Hugh je schopný se přizpůsobit jakémukoliv zadání, proto jeho mentoring doporučuji skutečně všem.

Other comments

5

V zimě jsem navštěvovala jazykovou školu a udělala jsem velký pokrok v angličtině. Chtěl jsem pokračovat, abych vše nezapomněla a na těchto stránkách jsem si našla rodilého mluvčího Hugha. Jsem velmi spokojená s jeho metodikou výuky. Je velice milý, spolehlivý, vždy chodí včas a lekce s ním jsou velmi zábavné a přínosné.

Other comments

5

I have regular classes for already two months and it's fully meet what I was looking for !! Hugh is very clever guy who has always some interesting topic that you can discuss about, so there is no need to be afraid you wouldn't find anything to talk about. He's always open to help you with preparation for job interview or any other special occasions that you need to train. After two months I can say I'm definitely much more confident with my english and I always looking for other classes.

Other comments

5

It was my pleasure to spend time discussing with Hugh. It was more than a language class. He asks very clever questions and makes the discussion even more interesting through presenting different views and his own opinions. I learned a lot about British attitude to many issues and topics. I recommend Hugh to anyone who wants to practice his/ her English on many different, up-to-date topics with a responsible, qualified and pleasant person.

Other comments

5

If you are looking for an omni-topical lecturer for pleasant and informative conversation, Hugh is definitely the right choice. For me, each lesson is one of every week’s highlights. Sincere recommendation!
Martin Kopecký

Other comments

5

Hugha som kontaktovala z dôvodu prípravy na pracovný pohovor. Veľmi som ocenila jeho prípravu na hodinu, rady a tipy ako uspieť u osobitých zamestnávateľov ako aj simuláciu jednotlivých pohovorov. Vďaka jeho prehľadu a dobre mieneným radám som v krátkej dobe získala nové zamestnanie. Ako učiteľa s širokým prehľadom ho môžem iba odporučiť.

Other comments

5

Hugh is a great professional who helped me to get prepared for recording a video presentation on a technical topic. The lessons were directed at reducing my accent, and Hugh demonstrated great flexibility in lesson timing to manage it in two weeks. His feedback on my pronunciation as well as on the text itself was invaluable.

Other comments

5

Hugh is a very good teacher, especially for conversation lessons. He has a broad general knowledge, so we are able to talk about almost any topic. He is always prepared and therefore the lessons are well organized and easy to follow. I really appreciate it. My conversation skills have improved significantly thanks to Hugh!
I can recommend him to anyone who is interested in English lessons.

Other comments

5

Hugh is a very good teacher, always prepared and always on time. We do conversation and reading/discussing lessons on advanced level in various economic topics. His English is clear British English.

Other comments

5

Hugh is a very talented teacher who knows how to explain various grammar and lexical aspects of the language and adjust them to students' knowledge. Besides, he possesses the knowledge of teaching methods, so he is able to look at vocabulary or grammar from all angles. If you are looking for a qualified, resourceful and erudite teacher, Hugh is definitely the right choice.

Other comments

5

He is one of the best teachers I have had... He is well-organized, always prepared and very helpful. Apart from the fact that he definitely knows what is he doing, he is also very versatile and you can tailor your class to your needs.

Other comments

View All >

About Me

Looking For:
Privates

What I Like About The Czech Republic:

I have lived in Prague since 2011 and continue to enjoy the city.  I also travel often to other parts of the country, especially the Zlin region, and find the history, nature and architecture interesting wherever I go.  I live just outside Prague with my wife and children. 


In the Czech Republic Since:
2011

Languages I Speak:
English, Spanish, Czech

Hobbies And Interests:

Travel, history, anthropology, aviation, business, art.


Hometown:
London

Miscellaneous:
Native Speaker
Zivnostensky List/business license
I have an EU PassportEducation

High school
TEFL Certificate
University

Additional Information:

Experience

I have experience teaching:
PET, FCE, CAE, CPE, Business English, Advanced English, English Conversation, Intensive English lessons, IELTS,

Companies Taught For:
Hypotecni Banka, Vodafone, KB, Deloitte, plus many SMEs and freelance professionals.

Schools Taught for:
Lingviera (Prague), Windsor & English in Action (Argentina), English Teaching Centre (Buenos Aires, Argentina).

Other countries Taught In:
Spain, Argentina.

Years Teaching:
5 + Years