Teacher Profile

Christopher Barlow's picture
Email Teacher
Member Since: 2016  |  Last Sign-in: 24/06/2019

Nationality: British
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your first-hand experience really helps other students. Thanks!
Submit your review

I certify that I have taken lessons with this teacher, that this review is based on my own experience, that the review is my honest opinion of this teacher, and that I have not been offered any incentive or payment from the teacher to write this review.

Christopher Barlow

Nationality: British
I teach: ~ English ~
I Live In: Prague
Your rating: None Average: 5 (7 votes)
5

Professional English tutoring from an English law graduate with years of teaching experience. I can provide you with high-quality conversation focused lessons designed specifically for each individual student's wants and needs.

Whether it is general English, business English, legal English or any other type of technical English, with me you will see a significant improvement in your speaking fluency, confidence and vocabulary in a short amount of time. We will achieve this through lessons designed to focus on conversation, error correction, vocabulary extension and fun.

I am a very well qualified teacher who has been teaching in Prague for over two years, and before that, in other countries.  I specialize in teaching general English conversation lessons, business and legal English in very well respected companies due to my background in business and law. As well as providing grammar specific lessons, preparation for English exams, job interviews and proofreading. 

In the first lesson we will get to know each other and I will conduct a thorough needs analysis so that I can effectively plan your English course with me. We will set some goals for you to achieve so that you can notice the improvement that you will make with me.

My lessons are always interesting and enjoyable as you will be able to see from the reviews that some of my students have left. 

I am always available outside of lesson time to answer any of your questions and I am also very time flexible in case you have a busy changing schedule from week to week.

Excellent academic and work references can be provided if needed.

Feel free to send me a message so that we can arrange a meeting.

Teaching Rates

Price for 60 minutes 500 CZK
Price for 90 minutes 750 CZK
Price for 120 minutes 1000 CZK

Rates Additional Information:

Business/Legal English 550/600 per hour

Lesson Reviews

Write a Review
5

S Chrisem spolupracuji na zlepšování své angličitny již téměř rok a za tu dobu vidím obrovské zlepšení. Na každou hodinu je perfektně připraven, hodiny jsou vždy uzpůsobeny podle mých potřeb. Jako právník velmi oceňuji také jeho právnické vzdělání a možnost na hodinách diskutovat i právní odlišnosti UK. Také si velmi cením jeho časové flexibility. Pokud se chcete skutečně zlepšit v angličtině, Chris je nejlepší možná volba!

Other comments

5

Zdravím všechny, kteří mají zájem zlepšit svou angličtinu. S Chrisem rozhodně neuděláte chybu. Já s ním spolupracuji již 7 měsíců. Za tuto dobu mi Chris pomohl rozmluvit se a nyní mi pomáhá s právní angličtinou a přípravou na složení zkoušek. Na obsahové náplni jednotlivých hodin se vždy předem domluvíme. Chris je na každou hodinu pečlivě připraven a má k dispozici také příslušné materiály, se kterým pak pracujeme. Hodiny jsou naprosto uvolněné a vždy z nich odcházím s dobrým pocitem. Chrise tedy mohu všem vřele DOPORUČIT!!!

Other comments

5

Chris si vás získá svou roztomilou britskou přirozeností. Na každou hodinu je perfektně připravený a dokáže naučit opravdu hodně. Hodiny uzpůsobuje každému na míru, přičemž se nezaměřuje jen na jednu oblast, ale dbá na gramatiku, slovíčka i konverzaci. S Chrisem se cítíte uvolněně a ani vám nepřijde, že vlastně nemluvíte svým rodným jazykem. Jediná škoda je, že každá hodina s ním tak rychle uteče :).

Other comments

5

Chris je mým učitelem několik měsíců a za tuto dobu jsem udělal značné pokroky. Nejvíc si na něm cením, že si připravuje podklady na každou hodinu, neustále hledá nové způsoby, jak procvičit probíranou látku a upravuje obsah hodiny dle mých okamžitých požadavků a potřeb. Za velkou výhodu také považuji jeho všeobecný přehled, takže je schopen diskutovat při konverzaci nejrůznější zajímavá a aktuální témata.

Other comments

5

Zdravím všechny,
měla jsem Chrise 7 měsíců jako lektora na individuálních lekcích a moje angličtina se zlepšila o 3 stupně v rámci hodnocení James Cook Languages. Chrise určitě ráda doporučím, v hodinách se zaměřuje na vše - komunikace, slovíčka, gramatiku. Vždy je na hodiny perfektně připravený. Je na něm vidět, že ho učení opravdu baví.
Můžu ho ohodnotit, jako nejlepšího učitele, kterého jsme zatím měla. Je škoda, že už neučí pro jazykovou školu, kterou využívá naše firma.
PS: na Angličana je s ním i dost sranda :-))
Barbora

Other comments

5

Lekce s Chrisem muzu jen doporucit,je velmi vnimavy a prizpusobi lekci presne na miru vasim potrebam,atmosfera je uvolnena a citim,jak se s kazdou hodinou lepsim.

Other comments

5

Hodiny s Chrisem jsou zábavné a velice efektivní.Chris chodí na hodiny připravený, takže hodiny mají dobré flow a čas je maximálně využitý.V hodinách oceňuji u Chrise vnímavý a osobní přístup a přizpůsobení se dle úrovně Aj.Já navštěvuji konverzační hodiny, kde si nejdříve krátce vysvětlíme gramatiku, kterou následné procvičujeme na konverzačních cvičeních.Toho lektora mohu jen a jen doporučit.

Other comments

5

Chrise doporučuji všem, co se potřebují rozmluvit. Na hodiny je velmi dobře připravený, pracuje se na zajímavých tématech a vždy je to ve velmi uvolněné atmosféře. Vyhoví Vašim požadavkům! My máme hodiny zaměřené na konverzaci, protože i přes základy, byl ve mně ostych mluvit. Ten opadl! Chris je přesný opak toho typu, který si to oddrmolí jen pro peníze a jde. Jde do toho lidsky a se zájmem. Musím říct, že po roce s ním jsem udělala hoodně velký pokrok.

Other comments

View All >

About Me

Looking For:
Privates, Company Classes

What I Like About The Czech Republic:

I like the culture and atmosphere that the city of Prague has; The buildings are beautiful, the scenery is amazing and the food is wonderful.


In the Czech Republic Since:
2015

Languages I Speak:
English

Hobbies And Interests:

Travel
Sport
Cinema
Food
Hiking


Hometown:
Manchester

Miscellaneous:
Native Speaker
Zivnostensky List/business license
I have an EU PassportEducation

High school
TEFL Certificate
University

Additional Information:

I also offer lessons via skype if the student prefers it.


Experience

I have experience teaching:
FCE, Legal English, Business English, English for Beginners, Advanced English, English Conversation, Intensive English lessons,

Companies Taught For:
Raiffeisenbank, Ebay, Porsche, Accenture etc

Schools Taught for:
James Cook Languages, Empire Language School

Other countries Taught In:
Canada

Years Teaching:
3 - 5 Years